خانه / مجله تندرستی و تغذیه / شیفت شبانه بهتر است یا کار روزانه؟

شیفت شبانه بهتر است یا کار روزانه؟

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۵:۵۷

شیفت شبانه بهتر است یا کار روزانه؟

یک مطالعه جدید گزارش می دهد که “جغدهای شب” زمانی که نوبت به سلامت و طول عمر آنها می رسد، ممکن است قیمت آن را پرداخت کنند.

محقق ارشد سرشناس کریستین ناتسون (Christin Knutson)،می گوید: افرادی که تا دیروقت بیدار بوده و در صبح روز بعد با بیداری مبارزه می کنند، نسبت به کسانی که به اصطلاح “صخره نوردهای صبحگاهی” نامیده می شوند و صبح زود بیدار میشوند، دارای ۱۰ درصد خطر مرگ بیشتر هستند. این محقق، استاد دانشکده مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی دانشگاه فاینبرگ در شیکاگو است.

وی می گوید: “این مهم است که افرادی که جغد شبانه هستند یاد بگیرند که این کار ممکن است برای آنها پیامدهای بهداشتی داشته باشند، اما درعین حال ممکن است کارهایی نیز وجود داشته باشد که آنها می توانند برای غلبه بر این مشکلات انجام دهند. امید وجود دارد، اما ممکن است کمی تلاش لازم داشته باشد.”

این یافته بر اساس مطالعه بر روی بیش از ۴۳۳۰۰۰ بزرگسال بریتانیایی است. به عنوان بخشی از مطالعه، از آنها خواسته شد تا خود را در یکی از این چهار دسته قرار دهند: کار مشخص صبحگاهی یا نوع عصرگاهی، یا کار معتدل صبحگاهی یا نوع عصر گاهی.

وی اضافه کرد: “برای افراد گروه صبح زود، ساعتی تنظیم شده است که همه چیز در همان روز اتفاق بیفتد؛ زود به خواب رفتن، زود بیدار شدن و زود غذا خوردن. و سپس، البته معکوس آن برای جغدها شب درست است.”

ناتسون گفت: حدود یک چهارم افراد به عنوان چکاوک صبحگاهی خود را شناسایی کرده و حدود ۹ درصد از آنها گفته اند که به طور خاص جغد شبانگاهی هستند.

محققان سپس سلامت همه شرکت کنندگان را برای ۶٫۵ سال بررسی کردند تا ببینند آیا الگوهای خواب شرکت کنندگان با افزایش خطر مرگ و بیماری آنها مرتبط بود یا خیر.

ناتسون گفت، هنگامی که محققان برای سایر عوامل خطر سلامتی، شرکت کنندگان را تحت کنترل قرار دادند، متوجه شدند که افراد شب کار یا شب بیدار، در طی دوره مطالعه نسبت به افراد روزکار یا سحرخیز، کمی بیشتر احتمال دارد که فوت کنند.

شب کارها همچنین مشکلات بهداشتی بیشتری داشته اند: دو برابر خطر ابتلا به اختلالات روانی، ۳۰ درصد خطر بیشتر برای ابتلا به دیابت، ۲۵ درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری های عصبی ، ۲۳ درصد خطر بیشتر برای اختلالات دستگاه گوارش و ۲۲ درصد افزایش خطر درمورد بیماری های تنفسی داشته اند.

شیفت شبانه بهتر است یا کار روزانه؟

این مطالعه فقط یک ارتباط پیدا کرده است و نمی توان گفت که چرا شب کارها سلامت ضعیفی دارند؛ اما محققان برای آن چند نظریه دارند. ناتسون گفت: ممکن است بیداری های شبانه، به این افراد فرصتی برای مشارکت در رفتارهای ناسالمتری از قبیل نوشیدن الکل، سیگار کشیدن، خوردن هله هوله و یا مصرف مواد مخدر یا داروهای مضر دیگری بدهد.

اما یک نظریه جالبتر نشان میدهد که سلامت افراد شب بیدار، نشان دهنده این واقعیت است که ساعت داخلی بدن آنها با زمان استراحت سایر نقاط جهان اختلاف دارد. مشکل ممکن است این باشد که شب بیدارها در حال تلاش برای زندگی در یک دنیای سرحال صبحگاهی هستند.

آنها باید برای کار زودتر بیدار شوند، و یا شاید آنها می خواهند با دوستان یا افراد فامیل که زودتر از آنها و بر اساس ساعت بیولوژیکی خود بیدار می شوند، ارتباط برقرار کنند. ممکن است این اختلال که بین ساعت داخلی بدن آنها و رفتار و یا محیط آنها وجود دارد، در بلندمدت مشکلاتی ایجاد کند.

دکتر اندرو ورگا، استادیار پزشکی خواب با سیستم بهداشت Mount Sinai در شهر نیویورک، گفت: مطالعات قبلی این نظریه را پشتیبانی می کند.

ورگا، که درگیر این مطالعه نبود، گفت: “ما برای مدت بسیار طولانی می دانستیم که افرادی که شیفتی کار می کنند، یعنی عمدتا در طول ساعات تاریک بیدار هستند و در ساعات روشن روز در خواب هستند، در معرض خطر ابتلا به انواع مشکلاتی هستند که در آنها رخ می دهد، از جمله افزایش مرگ و میر و افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی.”

ریتم های بدن از راه های دیگر نیز بر بدن تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، زمان خوردن و خوابیدن می تواند بر میزان انسولین که در پاسخ به مصرف غذا ترشح می شود، تاثیر بگذارد و به طور بالقوه بر روی خطر ابتلای فرد به دیابت اثر می گذارد.

بهترین کاری که افراد شب بیدار می توانند انجام دهند، این است که با ریتم صبحگاهی عادی افراد سحرخیز در سراسر جهان خود را وفق بدهند. به تدریج سعی کنید زمان خواب خود را به جلو ببرید، به این معنی که هر شب کمی زودتر از همیشه به رختخواب بروید تا از منطقه جغد شبانگاهی خود بیرون بروید. مهم است که این کار را به تدریج انجام دهید. اگر سعی کنید امشب دو تا سه ساعت زودتر به رختخواب بروید، جواب نخواهد داد. شما نمیتوانید به خواب بروید، و ممکن است تسلیم شوید.

هنگامی که موفق به تنظیم تدریجی زمان خواب خود شدید، شما باید برنامه منظم خواب خود را نگه داشته و از برگشت دوباره به عادات شب بیداری خود اجتناب کنید. در غیر این صورت، شما باید دوباره از اول شروع کنید.

برای افرادی که یا بر اساس انتخاب کارخانه و اداره و یا شرایط اقتصادی شیفت شب هستند، مثلا کارگران شیفتی، توصیه می شود که توجه بیشتری به انتخاب های دیگر سبک زندگی خود که میتواند بر سلامت آنها تأثیر بگذارد، داشته باشند.

این موارد عبارتند از تغذیه درست، ورزش و داشتن مقدار مناسب خواب در زمانی که بالاخره میتوانند در رختخواب خود بخوابند. این ممکن است به اصلاح هر گونه مشکلات بالقوه بهداشتی کمک کند.

این مطالعه جدید در ۱۲ آوریل در مجله Chronobiology International منتشر شد.

 

بازگردانی: آزاد فلاح


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

ایمپلنت دندان؛ سی تی اسکن جهت ایمپلنت دندان و mapping

ایمپلنت دندان از سه قسمت جداگانه تشکیل شده است. اولین قطعه لنگر (گاهی اوقات به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *