خانه / مجله تندرستی و تغذیه / معجزه بخور در شادابی و سلامت پوست

معجزه بخور در شادابی و سلامت پوست

بخور صورت با آب جوشیده ی گیاهان خوشبو (مانند بابونه، نعنا و…) روشی برای باز کردن منافذ پوستی و افزایش جریان خون پوست است. برای بخور ۱۰ یا ۱۵ دقیقه کافی است و بیشتر از این مدت نباید طول بکشد. هفته ای یک یا دو بار باید صورت را بخور داد و اگر پوست خسته است، می توان سه بار در هفته انجام داد.

ساده ترین روش بخور

کاسه یا کتری را پر از آب کرده، صبر می کنیم تا به جوش آید. سپس از روی آتش بر میداریم و در آن مقداری گلاب، بابونه یا نعنا بسته به نوع پوست می ریزیم و صورت را در مجاورت بخار آن قرار میدهیم. همچنین می توان یک پارچه ی ضخیم روی سر انداخت؛ به طوری که سر و کاسه یا کتری حاوی آب جوش زیر آن قرار گیرد.

بعد از بخور، لازم است صورت را با آب سرد شست، تا منافذ باز شده کوچک و جمع شود و بعد از آن از یک مرطوب کننده استفاده کرد.

انواع بخور

بخور طراوت دهنده و ضد جوش

– یک قاشق غذاخوری گل ختمی را با ۲ قاشق غذاخوری گل شقایق، ۲ قاشق غذاخوری بابونه، ۲ قاشق غذاخوری تخم گشنیز و ۱ قاشق غذاخوری گل پنیرک در ظرفی بریزید و نگهداری کنید. برای هر بار بخور ۳ قاشق غذاخوری از آن را در ۱۰۰ گرم آب ریخته و به مدت ۵ دقیقه صورت را بخور دهید. با این کار، صورتی شفاف و بدون جوش خواهید داشت.

بخور ضد جوش کاسنی

– ۲ قاشق غذاخوری گل، تخم و ریشه ی کاسنی را در آب جوش بریزد و ۲ قاشق غذاخوری تخم گشنیز به آن اضافه کنید. بعد از ۵ دقیقه صورت خود را بخور دهید.

بخور ضد جوش های سرسیاه

– ۲ قاشق گل بابونهی شیرازی را در ۱۰۰ گرم آب جوش بریزید و بر روی حرارت، ۱۰ دقیقه صورت را بخور دهید. سپس ظرف را از روی حرارت برداشته، وقتی ولرم شد، از این محلول بر روی پوست خود بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه با آب ولرم بشویید. با این کار، جوش های سرسیاه صورت شما از بین می رود.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

گز روغنی؛ ۱۰مزیت دانه های گز روغنی برای سلامتی

در مورد گیاه گز روغنیچه اطلاعاتی دارید؟آیا می دانید دانه های گز روغنیچه کاربردی دارد؟ مزایای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *