خانه / مجله تندرستی و تغذیه / چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟

چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟

یکی از مهمترین دلایل مرگ در دنیا ابتلا به سرطان است. اما برای یک نفر از سه نفر این امکان وجود دارد که از مرگ نجات پیدا کند. بر اساس سازمان بهداشت جهانی هیچ گونه قرص معجزه‌ آسایی برای اینکه شما را از ابتلا به سرطان نجات دهد وجود ندارد اما می توانید اقداماتی انجام دهید تا استعداد شما کاهش یابد.

۱- وزن خود را کاهش دهید

دکتر کامران جلالی گفت: بر اساس آمار پزشکی ۷۰ درصد از امریکایی ها اضافه وزن دارند این وزن اضافه شانس ابتلاء به چندین نوع سرطان را افزایش می دهد از جمله سرطان مری٬ لوزالمعده ٬ کولون٬ کلیه و غده تیروئید. به جز تعداد اندکی از افراد که سیگار میکشند چاقی می تواند به عنوان مهمترین دلیل بروز سرطان که قابل پیشگیری است در نظر گرفته شود.
چنانچه هر فرد بالغی در امریکا بتواند bmi خود را یک درصد کاهش دهد در این صورت از ابتلا ۱۰۰ هزار نفر به سرطان پیشگیری خواهد شد.

۲- گوشت قرمز کمتر بخورید

در میان گوشت های قرمز مصرف هات داگ لانچ میت و بیکن ارتباط دقیق تری با ابتلاء به سرطان معده و روده بزرگ یافت شده است موسسه تحقیقاتی سرطان در امریکا توصیه کرده است بیشتر از ۱۸ آن از این نوع گوشت های قرمز در هفته استفاده نکنید.

۳- از ضدآفتاب استفاده کنید

پرتوهای زیانبخش خورشید سبب آفتاب سوختگی می شود پرتوهای ماوراء بنفش سرطان پوست ایجاد می کنند که شایع ترین نوع سرطان در ایالات متحده امریکاست. افرادی که وقت زیادی را زیر آفتاب می گذراند احتمال خطر بیشتری دارند بیشتر این موارد قابل درمان هستند چنانچه به زودی تشخیص داده شود و درمان شود اما چنانچه حالت تهاجمی پیدا کنند می توانند تهدید کننده حیات باشد. ضد آفتاب با فاکتور محافظتی SPF 30 و یا بالاتر می تواند به شما حفاظت خوبی در برابر سرطان پوست بدهد.

۴- بیشتر سبزیجات استفاده کنید

دکتر کامران جلالی خاطر نشان کرد: میوه ها و سبزیجات میتوانند از ابتلاء به سرطان دهان مری جلوگیری کند این غذاها موادی دارند که از آسیب سلولی که منجر به سرطان می شود جلوگیری می کنند شما باید حداقل فنجانی از میوه جات و سبزیجات در یک روز استفاده کنید.

۵- روی مکمل های غذایی حساب نکنید

رژیم غذایی پر از سبزیجات میوه‌ها و غلات بهتر از مکمل های مصنوعی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند مکمل های غذایی تنها می توانند تعادل مواد مغذی لازم برای بدن را ایجاد کنند. اما به هیچ وجه به عنوان جلوگیری از سرطان به آنها اعتماد نکنید

۶- مصرف شکر را کاهش دهید و یا حتی متوقف کنید

غذاها و نوشیدنی هایی که شکر زیاد دارند کالری زیادی را به بدن شما وارد می کند بنابراین با مصرف آن ها کالری بیش از نیاز شما به بدن شما وارد می شود که به اضافه وزن منجر خواهد شد که به طور غیر مستقیم وزن شما خطر ابتلا به سرطان را افزایش میدهد نیازی نیست کاملاً شکر را کنار بزنید اما مواظب شیرین کننده ها باشید و از شیرین کننده های مصنوعی پرهیز کنید.

۷- در برابر ویروس زگیل تناسلی خود را واکسینه کنید

این ویروس از طریق تماس جنسی منتقل میشود می‌تواند بدون هیچ علامتی در بدن شما برای سالها باقی بماند این ویروس یکی از مهمترین دلایل سرطان دهانه رحم در خانمها همچنین سبب سرطان واژن آلت تناسلی مردانه مقعد دهان و گلو است دختر خانم ها بهتر است بین سن ۹ تا ۲۶ سالگی و نوجوانان پسر به این نوع تا ۲۱ سالگی از واکسن استفاده کنند استفاده از کاندوم می توانند شانس ابتلا به ویروس زگیل تناسلی را کاهش دهد.

۸- فعالیت فیزیکی خود رو حفظ کنید

افرادی که نرمش یا ورزش می کنند کمتر به سرطان روده ٬بزرگ پستان و رحم مبتلا می شوند وقتی شما فعالیت فیزیکی دارید بدن شما انرژی بیشتری استفاده میکند غذا ها را زودتر هضم می کند و تولید هورمون هایی که منجر به سرطان می‌شوند جلوگیری می کند فعال بودن همچنین سبب جلوگیری از بیماری های قلبی دیابت می‌شود.

دکتر کامران جلالی: چگونه خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهیم؟

۹- مصرف دخانیات را متوقف کنید

مصرف سیگار صبح بروز انواع سرطان از جمله سرطان قلب و ریه می شود. برای جمعیتی از امریکایی ها که مصرف سیگار را متوقف کرده اند شانس ۴۰ درصد ابتلا به سرطان به ۱۵ درصد کاهش داده اند همچنان مصرف تنباکو اولین دلیل قابل پیشگیری مرگ به دلیل بروز سرطان در امریکاست.

۱۰- مصرف مشروبات الکلی را کاهش دهید

مصرف بیش از حد مشروبات الکلی خطر ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش همچون معده٬ کبد٬ روده بزرگ و همچنین پستان را افزایش میدهد. این مصرف می تواند به بافت های بدن شما آسیب برساند خصوصاً اگر با سایر مواد استفاده شود برای مثال داروهای شیمیایی که ترکیب آن ها می تواند آسیب جدی به کبد شما بزند.توصیه می شود آقایان بیشتر از دو پیمانه و خانم ها بیشتر از یک پیمانه در روز از مشروبات الکلی استفاده نکنند.

۱۱- واکسن هپاتیت B فراموش نشود

افراد مبتلا به هپاتیت B صد برابر بیشتر از سایرین مستعد به سرطان کبد هستند که یکی از سریعترین سرطان‌هایی است که منجر به مرگ میشود. افرادی که مبتلا به بیماری های کبدی مزمن هستند و یا شریکهای جنسی متعدد دارند و یا به طور اشتراکی از سرنگ برای سوء مصرف مواد استفاده می‌کنند٬ خطر ابتلا به هپاتیت B در آنها بیشتر است. اما مصرف واکسن می توانند جلوگیری کنند به همین دلیل با پزشک خود در این باره صحبت کنید.


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

امان از روماتیسم و دردهای مفصلی

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است، یعنی در این بیماری سیستم ایمنی به برخی قسمت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *